czwartek, 6 stycznia 2022

Chamsa - Ręka Fatimy, Ręka Miriam - amulet i talizman

 Chamsa - ręka Fatimy - ręka Miriam

 amulet i symbol ochronny przed złem i złym okiem


Chamsa (arab. خمسة, ḫamsa, "pięć"; hebr. חמסה; w innych rejonach świata hamsa, khamsah, khmisa, hamesh, khamisa) - to stary, przedchrześcijański symbol przedstawiający otwartą dłoń, w środku której mogą być różne symbole jak na przykład oko, ryba, albo symbol 4 Bram do Niebios. Chmasa jest używana w krajach Bliskiego Wschodu jako talizman i amulet mający chronić przed „złym okiem”, własną zawiścią i wpływem złych ludzi. Jest też talizmanem ochronnym, mającym przynosić dobro, obfitość, szczęście i płodność kobiecie, która go posiada. Hamsa w islamie zwana jest Ręką Fatimy i nawiązuje do córki Muhammada, która nosiła takie imię. Chamsa w judaizmie zwana jest Ręką Miriam, co nawiązuje do siostry Mojżesza i Aarona, która Mojżeszowi uratowała życie. Obecnie Chamsa w Izraelu została ustanowiona symbolem pokoju i tego co łączy, a nie dzieli.

Chamsa jest znana w północnych krajach afrykańskich i stanowi część godła Algierii. Była znana już w Mezopotamii, w starożytnej Kartaginie (dziś Tunezja), w Egipcie możemy ją zobaczyć w amuletach bogini Isztar. Służyła do przywoływania dobrych duchów, by chroniły domowników przed nieszczęściem. Łączono też Hamsę z Ręką WszechBogini - znaną jako Dwa Palce, gdzie Dwa Palce reprezentują Izydę i Ozyrysa, a kciuk reprezentuje ich dziecko Horusa. Symbol ten był używany do przywołania duchów opiekuńczych dziadków i rodziców nad ich dzieckiem. Miał też chronić dzieci przed złymi duchami. 

Innym symbolem związanym z dłonią jest Ręka Wenus (Afrodyty). W chrześcijaństwie jest mało popularnym symbolem, ale niektórzy zwą ją też Ręką Marii. W środku otwartej dłoni - malowana jest ryba - symbol chrześcijaństwa i siły kobiety. Była też używana dla zwiększenia płodności i laktacji, aby ciąża przebiegała pomyślnie i by wzmocnić słabych. Liczba pięć w kulturze Bliskiego Wschodu zapewnia dobrobyt i pomyślność oraz wsparcie innych ludzi.

Znaczenie symbolu

Ręka skierowana palcami do góry - ma działanie ochronne przed zazdrością, nienawiścią, złym okiem i złym wpływem innych ludzi. Odwraca klątwy i "trzyma" nasz umysł przed zazdrosnymi, nienawistnymi i złymi myślami.

Ręka skierowana w palcami w dół - działa jako amulet, czy talizman szczęścia, który przeciąga do naszego życia dobrobyt: dobro i obfitość. Błogosławi właściciela i przyciąga do niego sukces i dobrodziejstwa, a także przynosi odpowiedzi na modlitwy.

Ręka z rozłożonymi palcami - jest tarczą i chroni tego, kto ją posiada. Stosowana była w magii odwracającej nieszczęścia oraz złe wpływy i złe życzenia złych osób.

Ręka ze złożonymi palcami - ma trzymać przy nas szczęście, które już posiadamy.

Litera ה "haj" w środku - oznacza życie i przynosi szczęście.

Symbol oka w środku - moc ochronna i moc boskiej opieki nad osobą, która posiada chamsę. Chroni osobę i baczy, aby nie narobiła sobie złej karmy (grzechów). W nawiązaniu do Oka Horusa oznacza, że człowiek nie może uciec od oczu swego sumienia i było to przestrogą przed czynieniem zła. Boskie oko patrzy, a Słońce i Księżyc są oczami Horusa (Boga Nieba).

Symbol ryby w środku - siła ochronna, przegania złe myśli i chroni przed złym okiem. Zwiększa laktację i usuwa bezpłodność, chroni kobiety w ciąży.

Chamsa w religiach

Judaizm - w kulturze żydowskiej ręka Miriam zwana też chamesz - czyli pięć po hebrajsku - może być też odniesieniem do Pięciu Ksiąg Tora. To też piąta litera alfabetu hebrajskiego ה co oznacza Boga i "Życie". W religii żydowskiej ręka Miriam symbolizuje pięć zmysłów właściciela, których ma używać by wysławiać i wielbić Boga. W czasach biblijnych odnosimy się do Dziesięciu Przykazań i jest napisane “silna ręka Boga, która wyprowadziła Żydów z Egiptu”. Wygnani Żydzi, którzy osiedlili się na ziemiach marokańskich używali ręki do ochrony na drzwiach. Chamsa jest bardzo szanowanym narodowym symbolem żydowskim i najczęściej przedstawiana jest w synagogach razem z gwiazdą Dawida. Według kultury wschodu i symboliki liczby 5 - piąty dzień tygodnia jest najlepszy do odprawiania magicznych rytuałów oraz pielgrzymek w święte miejsca, które mają na celu zapewnienie sobie ochrony przed wszelkim złem. Chamsę można spotkać na każdym kroku w Izraelu: w książkach, na rynku, na straganach, na domach i w domach.

W kulturze Żydów ręka Fatimy symbolizuje ciężkie życie Fatimy i walkę o godność kobiety. W ten sposób reprezentuje opór wobec trudności, oraz kobiecą cierpliwość, wiarę i lojalność. Symbolizuje boginię, której dłoń promieniuje miłością, dobrocią i chroni przed złem.

Aby odczynić złe uroki trzeba powiedzieć: “chamsa, chamsa, chamsa, tfu, tfu, tfu”. 

Islam - w islamie hamsa jako ręka Fatimy to symbol ustanowiony na cześć Miriam, która uratowała bratu życie i walczyła o godne traktowanie kobiet żydowskich. W trudnych czasach Miriam była wsparciem dla wszystkich kobiet, która mimo ciężkich warunków życia i ciągłej wędrówki ludu Izraela - zachęcała kobiety do śpiewu i tańca, aby dzięki temu mogły przetrwać ciężki czas tułaczki. Liczba pięć nawiązuje do pięciu filarów islamu: Wyznanie wiary: Szahada - wyznanie wiary, Salat - modlitwa, Zakat - dobroczynność, Saum - post, Hadźdź - pielgrzymka. Pięciu członków rodziny Muhammada: Muhammad (prorok), Fatima (córka), Ali (zięć proroka), Hussan i Husajn (wnukowie). 

Hamsa miała chronić kobiety przed chronić kobiety przed chorobami wenerycznymi. Ręka Fatimy reprezentuje kobiecość, ma chronić przed niebezpieczeństwami, które mogą spłynąć na rodzinę. Ręka Fatimy symbolizuje również kobiecość i jest świętą ręką kobiety. Ma niezwykłe cechy, które mogą chronić ludzi przez złem i niebezpieczeństwami. W świecie Maghrebu (północno-zachodnia Afryka) Hamsa jest elementem wystroju domów i ma chronić przed pechem wszystkich domowników.

Wsród Berberów w Maroku istnieje powiedzenie Khamsa fi Ainek – co dosłownie znaczy “pięć palców w oku”. Aby odczynić złe uroki i przegonić zło - wystarczy unieść prawą otwartą dłoń z lekko rozsuniętymi palcami i wypowiedzieć "Khamsa wa-Kahmis", a zło odejdzie.

Hinduizm, buddyzm, religie wschodu rękę Fatimy odnoszą do symbolu przepływającej energii żywiołów i zmysłów. W medycynie ajurwedy to pięć kanałów energii życia i zakończenia pięciu meridianów (kanałów) energii. Każdy palec odpowiada za poszczególną energię i wyraża jej barwę.

Kciuk - energia Ziemi, wskazujący - energia Wody, środkowy - energia Ognia, serdeczny - energia Powietrza, mały - energia Eteru. To też kanały pięciu zmysłów: węchu, smaku, wzroku, dotyku i mowy (słuchu). Mówi też o tym, aby w modlitwie do Boga używać wszystkich pięciu zmysłów. (Każdy palec symbolizuje jeden żywioł i zmysł).

Chrześcijaństwo nie uznaje żadnych amuletów i talizmanów, dlatego ręka Marii (matki Jezusa) nie jest popularna i noszenie jej przez katolików uznawane jest jako grzech. W innych odłamach chrześcijaństwa jest akceptowana i symbolizuje Marię - kobietę wrażliwą, współczującą, kochającą i troskliwą - wywyższoną nad inne. Nie jest to jednak zachętą do umieszczania jej w chrześcijańskich domach z powodu łączenia symbolu z magią.

Dla kogo Chamsa?

Chamsę mogą nosić ludzie będący na rozdrożu, wierzący w nadprzyrodzone moce oraz próbujący ochronić to co mają za wszelką cenę. Chcą zapewnić sobie dobre życie i mieć źródło energii chroniące przez negatywnymi aspektami życia. Wiele osób wiesza hamsę jako ozdobę na drzwiach swoich domów, polecane jest to młodym małżeństwom lub kobietom, które starają się o potomstwo. Symbol uważany jest za ten zwiększający szanse na ciąże oraz ochronę dziecka w łonie matki. Ma wzmocnić słabych ludzi i uzdrowić nawet tych jeszcze nienarodzonych. Hamsa ma bronić dom i rodzinę przed wszystkimi kataklizmami. Jest też amuletem przywołującym miłość.

Ciekawostki:

  • W Algierii i na Bliskim Wschodzie uniesienie rozpostartej dłoni to często używany gest pogardy, odganiający osobę, która budzi negatywne uczucia.  
  • We współczesnym Egipcie troskliwe matki własnoręcznie robią dla swych dzieci tzw. chamsaje – amulety złożone z 5 chams, przyczepiane do ubranek lub włosów. 
  • Pewnego dnia umiłowana córka Muhammada była świadkiem spotkania swojego męża z nałożnicą. Widok ten był dla niej szokiem i bezwiednie włożyła rękę do garnka z gotującą się wodą. Jej mąż -Ali - jakiś czas potem obserwując cierpienie poparzonej małżonki, zrozumiał, jak bardzo jest mu oddana, i oddalił nałożnicę. Odtąd kobieca dłoń stała się symbolem ochrony przed tym, co zniszczyć może szczęśliwe życie.
  • Zwykle chamsy liczą pięć palców, ale ciekawostką jest to, że czasami żydowskie chamsy mają sześć palców. Jest tak dlatego, że nie wolno przedstawiać żywych stworzeń w judaizmie.
  • Król Hiszpanii w roku 1526 po zakończeniu rządów muzułmanów w Hiszpanii zakazał używania znaku otwartej dłoni bojąc się jego efektów, gdyż większość mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego kojarzyła chamsę z ludnością arabską. 

MISTYKA - SUFI CHISHTY - OŚWIECENIE

Zapraszamy na warsztaty mistyki sufickiej, żydowskiej i chrześcijańskiej


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: sufi-chishty.blogspot.com


2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe i obszerne omówienie tematu. Chamsa to piękny symbol.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super historia o magii,amuletach i kobietach.

    OdpowiedzUsuń